Niebieski na skołatane nerwy – kolorystyka wnętrz

Jest wiele odcieni niebieskiego, ale jeśli chodzi o malowanie ścian i sporych powierzchni, polecamy jego jasne odcienie. W takich wnętrzach odpoczniemy i zrelaksujemy się, gdyż niebieski kojarzy się w wodą, która wycisza i uspokaja.

Osoby otaczające się tą barwą, mogą poczuć się lepiej, jeśli cierpią na nadciśnienie oraz doskwierają im różnego rodzaju bóle. W sferze duchowej niebieski pomaga w podejmowaniu decyzji, gdyż pobudza intuicję.

Nie bez przyczyny jest bowiem określany jako kolor umysłu. Co ciekawe badania psychologów dowodzą, że ludzie noszący ubrania w niebieskich odcieniach, są uważani za godnych zaufania.

Niebieski nie jest wskazany dla osób, które można określić jako melancholików lub też zwyczajnie przygnębionych, gdyż ten stan może się jeszcze bardziej pogłębić. Również ci, którzy są zbytnio rozdrażnieni, zdenerwowani i zirytowani powinny unikać tego koloru. W ich przypadku lepiej sprawdzą się inne barwy jak np. pomarańczowy i czerwony.

Najlepiej, aby niebieski został wykorzystany w sypialni lub salonie, czyli w miejscach, gdzie wypoczywamy. Może on zająć całą powierzchnie ścian lub być obecny pod postacią różnorakich dodatków.

Idealnie będzie komponować się z drewnianymi meblami lub pokrytymi patyną. Co ciekawe, w Grecji niebieską farbą maluje się drzwi, framugi okienne oraz wiklinowe meble.

Taki zabieg ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również praktyczne, gdyż barwa ta odstrasza owady. Z kolei w Meksyku powszechną praktyką jest malowanie mebli np. stołu, szafy, foteli na niebieski kolor, który łączony jest często z kontrastującą czerwienią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *