Nie przesadzaj z kolorami

Pokoje dziecięce to zupełnie inna „bajka” niż salon czy sypialnia dla dorosłych. W tych ostatnich zwykle dominuje powaga i elegancja, czyli estetyka, którą każde dziecko określi słowem „nuda”. Pokoje dla dzieci są zwykle bardziej kolorowe.

Dotyczy to zarówno mebli, jak i koloru ścian oraz innych elementów wyposażenia. To właściwy kierunek, choć warto również pamiętać, by nie przesadzić z kolorowymi motywami. Dlaczego?

Kolory mają wpływ nie tylko na estetykę pomieszczenia. Od barw w dużej mierze zależy to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu. Konkretne kolory i ich zestawienia wpływają w różny sposób na to, czy czujemy się spokojni i zrelaksowani, czy raczej pełni energii albo rozdrażnieni. Zgodnie z tym co podpowiada intuicja, pastele, szarości i beże wpływają na organizm człowieka kojąco. Zupełnie przeciwnie działają ostre, żywe kolory.

W dziecięcym pokoju pobudzających barw nie może zabraknąć. Jednak lepiej postawić jedynie na dwie, trzy dominując barwy, a nie wszystkie kolory tęczy. Jeśli barw będzie zbyt wiele i będą one zbyt intensywne, dziecko może mieć problemy ze skupieniem a także ze zrelaksowaniem się, gdy przyjdzie czas na sen. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, część, w której znajduje się łóżko możemy wyposażyć w bardziej stonowane kolory niż pozostałą przestrzeń pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *