Komputer w innym pokoju – domowy gabinet

Jednym z marzeń większości dzieci jest posiadanie własnego komputera albo przynajmniej telewizora w pokoju. Stały dostęp do takiego sprzętu to możliwość nieustannej zabawy z komputerowymi grami lub ulubionymi programami. Z punktu widzenia dziecka to zaleta, jednak w dalszej perspektywie – ogromna wada.

Dzieci nie potrafią kontrolować własnego zachowania w tak dużym stopniu, jak robią to dorośli. Co za tym idzie, dziecko nie będzie potrafiło narzucić sobie minimalnej dyscypliny związanej z dostępem do komputera albo telewizora i w efekcie może spędzać przed urządzeniami tego typu o wiele więcej czasu niż powinno.

Wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem monitora lub telewizora może się skończyć wadami wzroku lub kręgosłupa, a także trudnym do wyleczenie uzależnieniem. Z tych względów nie warto umieszczać telewizora lub komputera w pokoju dziecka tylko wydzielić na to osobny domowy gabinet.

Sprzęt tego typu może wpłynąć negatywnie również na relacje dziecka z rówieśnikami. Jeśli syn lub córka nie należą do szczególnie towarzyskich dzieci, gry komputerowe albo filmy mogą wzmagać proces zamknięcia się „we własnym świecie”.

Z drugiej strony warto pamiętać, że kontakt z grami i filmami ma wiele pozytywnych skutków. Umiejętność logicznego myślenia, kreatywność czy zdolność do szybkiego rozwiązywania problemów to tylko niektóre plusy regularnego grania w gry komputerowe i oglądania produkcji kinowych.

Tyle że w tym przypadku, jak w wielu innych, sprawdza się reguła – „co za dużo to niezdrowo” i lepiej, by aktywność dziecka w wirtualnym świecie była częściowo kontrolowana przez rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *