Firany i zasłony

Zasłony i firanki są istotnym elementem wielu pomieszczeń, ale w sypialni odgrywają szczególnie ważną rolę. Z dwóch powodów: po pierwsze, sypialnia to miejsce, po którym oczekujemy szczególnie dużo prywatności, zwłaszcza wtedy, gdy nie kładziemy się do łóżka sami.

Po drugie, firanki i zasłony oddzielą zasłonią pomieszczenie nie tylko przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, ale również przed promieniami słońca, lamp ulicznych oraz przejeżdżających samochodów – gdy mieszkamy na parterze.

Głównym zadaniem firanek jest rozpraszanie światła słonecznego. Firanki sprawiają, że światło dociera do pomieszczenia, jednak nie razi tak bardzo, jak w przypadku odsłoniętego okna. Ponadto, dzięki firankom sypialnia będzie oświetlona w dzień naturalnym światłem, a jednocześnie zakryta przed wzrokiem osób znajdujących się po drugiej stronie okna.

Zasłony natomiast stworzono po to, by przyciemniać światło. Kiedy letnie słońce daje się za bardzo we znaki podczas popołudniowej drzemki, zasłony będą niezastąpione. Podobnie jak wtedy, gdy zechcemy całkowicie zakryć okna i pozwolić sobie na chwilę prywatności.

Z tych tradycyjnych elementów sypialnianego wyposażenia nie warto rezygnować z jeszcze jednego powodu – estetycznego. Po paru latach przerwy zasłony i firany wracają do łask. Jeśli standardowe rozwiązania nam nie odpowiadają, możemy zdecydować się na niestandardowe, ciekawe upięcie zasłon, np. w rogach okna. Aktualne oczywiście pozostają również bardziej nowoczesne rozwiązania, zwłaszcza rolety lub stylowe rolety rzymskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *